Blockchain і криптовалюти в Україні: застосування і перспективи

блокчейн і криптовалюти в україніРозвиток блокчейна в Україні

Формування спільноти й системні ініціативи з розвитку галузі в Україні беруть початок у 2014 році з відкриттям Satoshi скверу, першого в СНД біткоїн-посольства і Bitcoin Foundation Ukraine. Тоді, в біткоїн-посольстві працювало кілька людей, а ентузіасти і експерти обмінювалися ідеями на зустрічах в сквері. 

У 2015 році в Україні була запущена децентралізована електронна система аукціонів держмайна E-Auction 3.0.

Система стала першим у світі прикладом використання державою децентралізованої системи для приватизації і оренди державного майна і ліцензій.

Над E-Auction працювало 16 компаній, серед яких Distributed Lab, Ощадбанк, ПриватБанк, Microsoft, Unitybars тощо. Харківська IT-компанія Distributed Labs на волонтерських засадах допомогла з написанням ядра і протоколу Blockchain-аукціону.

До "освоєння технології" в жовтні 2017 року приєдналася і Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру.
Блокчейн був впроваджений для транзакцій "Реєстрація земельної ділянки" та "Надання відомостей з земельного кадастру".

В Україні близько 7 млн власників земельних ділянок та постійні сплески рейдерства через перереєстрації прав власності на землю. Блокчейн повинен виключити можливість підміни даних в реєстрі. Крім того, всі операції в кадастрі можна буде відстежувати в онлайні.
Стежити за порядком використання технології в кадастрі буде громадська міжнародна організація по боротьбі з корупцією Trancperency International і всі охочуючі.

Всі документи прав на землю отримають свій QR-код. У ньому зашифрована інформація про власника ділянки, розмір та географічне становище земельного наділу.

Кадастр на блокчейні не є публічним і знаходиться в розпорядженні Мінагрополітики й Trancperancy International. Вносять інформацію в кадастр уповноважені фахівці, які мають електронний підпис або банк-ID.

Перейшов на блокчейн і OpenMarket - державне підприємство, створене Міністерством юстиції для торгів арештованим майном.
Після переходу на блокчейн, кожен зможе перевірити хронологію дій, скоєних під час аукціону, і що нічого не було зроблено заздалегідь і підтасовано.

Також запущена масштабна ініціатива Blockchain4Ukraine для просування, популяризації та допомоги в регулюванні криптовалют і блокчейна.

На основі технології планується створити реєстр інвестиційних об'єктів у сфері інфраструктури, перевести на технологію реєстр автобусних маршрутів і запустити на його основі національну систему бронювання поїздок. У перспективі - додати авіа та залізничні перевезення.

Нагадаємо, що в Україні блокчейн став частиною однієї з п'яти стратегічних цілей розвитку фінансового сектора країни до 2025 року.

Криптовалюти в Україні

Що стосується криптовалют і віртуальних активів, то вони досі не мають особливого статусу в Україні. Проте, у 2017 році в Києві відбулася перша у світі операція з купівлі квартири за криптовалюту. Житло купили за $60 тис., використовуючи криптовалюту Etherеum.

Платформою для проведення операції став стартап Propy в Кремнієвій долині, який уклав угоду з Державним агентством з питань електронного уряду України, щоб організувати онлайн-покупку нерухомості.

Квартиру на березі Дніпра обміняли на суму в криптовалюти, уклавши смарт-контракт. Адреса смарт-контракту відображена в договорі, який був внесений безпосередньо в реєстр нерухомості України й в блокчейн Etherеum.

Міністерство трансформації і криптовалютна біржа Binance підписали меморандум про співпрацю в листопаді 2019 року.

Найбільша у світі криптовалютна біржа Binance відкрила рахунок в українському IBOX BANK. Відзначається, що IBOX BANK працює на фінансовому ринку вже 20 років і серед його клієнтів переважно представники великого бізнесу.

У відомстві підкреслили, що Binance буде платити в Україні податки від операцій з криптоактівами, а українці зможуть безперешкодно купувати і продавати віртуальні активи.

Наступним кроком для створення ринку криптоактівів у відомстві назвали врегулювання питання оподаткування операцій з криптовалютами. Відповідний законопроект поданий до парламенту депутатським об'єднанням Blockchain4Ukraine і схвалений профільним комітетом парламенту. Документ знаходиться на розгляді інших комітетів парламенту.

Також в стратегії розвитку фінансового сектора України до 2025 року передбачено подальше вивчення можливості випуску цифрової валюти е-гривні.

Висновок

Сьогодні, кількість інформації та освітнього контенту, створеного в Україні на тему блокчейна і криптовалют величезна, в середньому щотижня проводяться заходи, а спільнота і всі охочуючі мають можливість зустрічатися на новій фізичної локації Blockchain Hub Kyiv.

В блокчейн індустрії в Україні існує близько ста компаній і проектів. Найрозвиненішими сферами, представленими найбільшою кількістю компаній, є розробка і виробництво товарів/платформ, третє місце за чисельністю посідають фінансові сервіси. Менше компаній залучені в публічному секторі, інвестиціях, юриспруденції, медіа та освіті. Окремими компаніями представлені трейдинг, майнінг, аналітика, безпека, геймінг, маркетплейси, локації й маркетинг.

Блокчейн технології мають величезний потенціал, що підтверджено розповсюдженням практики їх застосування в різних галузях. Смарт-контракти та ведення реєстрів на основі блокчейн технологій запроваджуються не лише бізнесом, але й у державному секторі. Ринок блокчейн технологій в Україні – вже об’єктивна реальність.