Теорія хвилі Елліотта (скор. EWT, від англ. Elliott Wave Theory) передбачає, що руху ринку слідують природної послідовності циклів психології натовпу. Патерни створюються на основі настроїв на ринку, які чергуються між ведмежим і бичачим.
Дана теорія була створена в 1930-х роках Ральфом Нельсоном Елліоттом, американським бухгалтером і письменником. Проте, теорія набрала популярність тільки в 70-х, завдяки зусиллям Роберта Р. Пректера та А. Дж. Фроста.
Спочатку, EWT просто іменували хвильовим принципом, який є відбиванням людської поведінки. Робота Еліота ґрунтується на всеосяжному дослідженні ринкових даних, з акцентом на фондові ринки. Його систематичний аналіз містить інформацію як мінімум за 75 років.
Зараз, EWT, як інструмент технічного аналізу використовується для визначення ринкових циклів і тренду, а також може застосовуватися на різних фінансових ринках. Однак, хвиля Елліотта не є індикатором або методом торгівлі. Замість цього, ця теорія, яка може допомогти вам передбачити подальшу поведінку ринку.
Основа паттерна хвилі Елліотта
Базовий патерн хвилі Елліотта можна визначити по восьмихвилевому паттерну, який містить п'ять рухомих хвиль (які рухаються на користь основного тренду) і три корекційні хвилі (які рухаються в протилежному напрямку).
Повний цикл хвилі Елліотта на бичачому ринку буде виглядати наступним чином:

Відповідно до теорії Елліотта, фінансові ринки створюють патерни фрактального характеру. Таким чином, якщо ми зменшуємо масштаб до довших таймфреймів, рух від 1 до 5 можна також розглядати як одну хвилю руху (I), в той час як рух A-B-C може представляти одну корекційну хвилю (II).

Своєю чергою, цикл хвилі Елліотта на ведмежому ринку виглядає наступним чином:

Рухомі хвилі
За визначенням Пректера, рухомі хвилі завжди просуваються в одному напрямі, подібно сильному тренду.
З огляду на вищевикладену інформацію, Елліотт описав два типи розвитку хвилі: рухома і корекційна. Попередній приклад мав в собі п'ять рухомих і три корекційні хвилі. Але якщо ми збільшимо масштаб одній рухомій хвилі, вона складатиметься з меншою за розміром, п'ятихвильовий структури. Елліотт назвав це п'ятихвильовим патерном, і він створив три правила для опису того, як він формується:
- Хвиля 2 не може відновити понад 100% від попереднього руху хвилі 1.
- Хвиля 4 не може відновити понад 100% від попереднього руху хвилі 3.
- Серед хвиль 1, 3 і 5, третя хвиля не може бути найкоротшою, найчастіше вона є найдовшою. Крім того, ця хвиля завжди проходить повз закінчення першої хвилі.

Корекційні хвилі
На відміну від рухомих, корекційні хвилі в основному складаються з трьох хвильової структури. Вони часто утворені корекційною хвилею меншого розміру, що виникає між двома рухомими хвилями аналогічного формату. Три хвилі зазвичай позначають як: А, В і С.

За словами Пректера, найважливіше правило, яке слід враховувати стосовно корекційним хвилям, полягає в тому, що вони ніколи не складаються з п'яти хвиль.
Чи працюють хвилі Еліота?
Дискусії щодо ефективності хвиль Елліотта тривають і донині. Дехто каже, що рівень успіху хвильового принципу сильно залежить від здатності трейдерів точно розділяти руху ринку на тренди та корекції.
На практиці, хвилі можуть бути зображені різними способами, при цьому не порушуючи правила Еліота. Це означає, що правильно показати хвилі далеко не просте завдання, не тільки тому, що це вимагає практики, але й через високого рівня суб'єктивності.
Критики стверджують, що хвильова теорія Елліотта не є реальною через високого рівня її суб'єктивності й опори на вільний набір правил. Проте, є тисячі успішних інвесторів і трейдерів, які зуміли вигідно застосувати принципи Елліотта.
Варто відзначити, що стає дедалі більше трейдерів, які об'єднують хвильову теорію Елліотта з різними технічними індикаторами, з метою підвищення успішності прогнозу і зниження можливих ризиків. Fibonacci Retracement і Fibonacci Extension є, мабуть, найпопулярнішими прикладами додаткових інструментів.
Висновок
За словами Пректера, Елліотт ніколи не замислювався про те, чому ринок виробляє 5-3 хвильову структуру. Замість цього, він просто проаналізував ринкові дані та прийшов до такого висновку. Принцип Еліота — це результат неминучих ринкових циклів, створених людською природою і психологією натовпу.
Як ми вже згадували, хвиля Елліотта, це не показник ТА, а тільки лише теорія. Найбільш коректний спосіб використання даної теорії відсутня, як такої, і за своєю суттю є чисто суб'єктивним. Точне прогнозування рухів на ринку за допомогою EWT вимагає практики та навичок, оскільки перед трейдером стоїть завдання правильно визначити кількість і послідовність хвиль. Це означає, що використання такого методу може бути вкрай ризикованим, особливо для початківців трейдерів.