Що таке DeFi? Фінансова інфраструктура майбутнього або тимчасове захоплення

що таке DeFi та MakerDao
DeFi (DEcentralized FInance) - набір сервісів і додатків, розроблених з використанням блокчейну, криптовалют, токенів і смарт-контрактів. Ці сервіси інтегруються в єдину мережу, пропонуючи користувачам послуги, які зазвичай надають банки та інші фінансові організації.

Цей тренд в криптовалютній галузі останні два роки показує стрімке зростання інтересу з боку споживачів.

Це свого роду альтернативний банківський сектор, послугами якого можуть скористатися люди, які не бажають або не мають можливості мати справу з традиційними фінансовими інститутами.

DeFi дозволяють:
 • Розширити доступ до фінансових інструментів в країнах зі слабо розвинутим банківським сектором.
 • Створити дійсно децентралізований ринок, де вартість послуг буде визначатися не за бажанням уряду або керівників компаній.
 • Отримувати пасивний дохід від криптовалютних активів.
 • Істотно знизити комісійні збори за перекази, кредити, депозити.
На даний момент більшість DeFi-сервісів видають кредитні позики під заставу криптовалют, приймають депозити в криптовалюті або створюють децентралізовані платформи для прямого кредитування. Для здійснення операцій використовується, як правило, Ethereum і рідше - біткоїн.

Оскільки Ethereum став основною криптовалютою в DeFi, то і популярність галузі визначають за кількістю заблокованих монет, бо відданий під заставу Ethereum блокується. У секторі заблоковано вже понад 2,9 млн ETH. Відстежувати загальний обсяг заблокованих активів, а також оцінити рейтинг DeFi-сервісів можна тут

Як це працює найпростіше пояснити на прикладі платформи MakerDAO, на яку припадає половина вкладень в сектор.
Що таке та як працює MakerDAO? Це кредитна платформа, яка дозволяє отримувати позики під заставу Ethereum. Процедура проста:

Тут користувач повинен вказати, скільки Ethereum готовий віддати під заставу і може побачити скільки DAI (стейблкоін платформи MakerDAO) він отримає в кредит.

Після внесення депозиту з підключеного гаманця користувачеві переведуть токени DAI, які потім можна вивести в фіат.

Після того, як боржник повертає DAI, токен спалюється, а Ethereum повертається назад на гаманець

Потрібно зазначити, що доведеться залишити в заставу на 50% більше Ethereum, ніж сума кредиту.

Наприклад, якщо ви переказуєте на MakerDAO 3 ETH, то отримаєте в доларовому еквіваленті тільки 2 ETH. Процентне співвідношення між заставою і кредитом, а також процентна ставка встановлюється шляхом загального голосування власниками службових токенів платформи MKR.

Тому якщо, наприклад, вам потрібні гроші, а продавати ETH не бажаєте, ви можете закласти його і отримати на свої потреби кредит у вигляді токенів DAI.

Ніяких кредитних історій, паспортів і довідок про доходи. Взяти кредит можна за кілька хвилин, маючи ETH-гаманець. Процентна ставка по кредиту на MakerDAO становить менш ніж 1%.

Популярні DeFi сервіси

Децентралізовані фінанси поки не можуть похвалитися таким розмаїттям сервісів як традиційний ринок. Всі продукти можна розділити на кілька категорій:
 • Кредитно-депозитні платформи. Сюди відноситься вже згаданий MakerDAO, а також InstaDApp, Compound і ще ряд сервісів. Останній до речі, дозволяють не тільки брати кредити, а й вкладати криптовалюту під 6% річних.
 • Децентралізовані протоколи обміну - Uniswap або Bancor. Вони допомагають швидко конвертувати одну криптовалюта в іншу незалежно від ліквідності. Тобто більше не потрібно користуватися біржею або обмінником - покупець просто віддає одну монету і відразу ж отримує іншу з зарезервованого обмінного фонду. Так само працює банк: щоб обміняти одну валюту на іншу, не доводиться чекати, поки вашу валюту купить інша людина, обмін відбувається миттєво
 • Деривативи та сервіси прогнозу. Найбільш популярними є Syntetix і Augur. Вони дозволяють створювати синтетичні токени на основі золота, срібла і інших активів, причому відразу декількох. Потім платформа відстежує ринкову поведінку активів і моделює його, що дозволяє робити прогнози вартості. Ці сервіси також дозволяють швидко створювати власні токени загальноприйнятих стандартів.
 • Платіжні сервіси. Один з них відомий практично всім - це мережа Lightning Network для біткоїна. Завдяки протоколу користувачі можуть проводити миттєві транзакції без комісії. А ось, наприклад, через xDai здійснюються платежі в рамках згаданих вище кредитних платформ
У порівнянні з централізованими фінансами набір послуг, мабуть, не вражаючий, але вибрати вже є з чого.

Для чого потрібні DeFi?

Поява DeFi-сектора є величезним ривком для криптовалют. Традиційні фінансові інститути тепер отримали конкурентів, які можуть похитнути їх монополію на контроль грошових потоків. Децентралізовані фінансикорисні для користувачів:
 • Послуги можна отримати в обхід банку і навіть там, де банку просто немає;
 • Практично кожен може вивести на ринок власний актив;
 • Платежі більше не обробляються по кілька діб;
 • Комісія і процентні ставки значно нижче;
 • Заробити на криптовалюті тепер можна не тільки трейдингом.
і для криптовалютной галузі:
 • Монети отримали нове застосування, що підвищує їх цінність для власників;
 • DeFi-сервіси спрощують взаємодію між різними монетами і блокчейнами а, значить, стирають технічні бар'єри;
 • Можливість отримати дешевий кредит, переказати кошти на іншу частину планети або створити власний цифровий актив стимулює вкладати в криптовалюту.
 • DeFi пробиває для криптовалюти новий напрямок розвитку.

Наскільки безпечні DeFi?

Творці MakerDAO розуміють, що криптопроекти схильні до хакерських зломів. Для цього вони вирішили створити еквівалент "бомби", яка б заморозила всі поточні рахунки і почала процес повернення позики за DAI.
Авжеж, це є планом Б на випадок надзвичайної події. Щоб активувати цей процес, знадобиться згода користувачів MakerDAO, які зберігають ключі доступу. На перший погляд це здається централізованим рішенням, але власників цих ключів теж вибирають на загальному голосуванні. Цей спосіб неможливо експлуатувати, бо він заморожує загальну систему рахунків і навіть не передає нічого на аукціон.

Висновок

Криптовалюта відтепер не просто ризикована інвестиція, в яку можна вкластися, щоб швидко заробити, але і цілий набір інструментів для фінансових операцій, який з часом розшириться до розмірів традиційного фінансового сектора.