Музика на блокчейні: творців музики запрошують на блокчейн від Ripple

xSongs. Madonna ripple

Творців музики запрошують на блокчейн від Ripple

8 грудня директор по продуктах Ripple Foundation Крейг Девітт, оголосив про запуск бета-версії блокчейн-платформи xSongs, за допомогою якої музиканти зможуть отримувати 100% оплати за використання своїх композицій в токенах XRP.
Нова платформа xSongs названа за аналогією з іншими продуктами Ripple, такими як xView, xCurrent і xRapid. Однак ці проекти орієнтовані на підтримку інфраструктури, що дозволяє проводити транзакції між банківськими та небанківськими організаціями за допомогою токенів XRP. Тому xSongs - це де-факто вихід в нову сферу для Ripple, хоча формально проект подається як особиста ініціатива Крейга Девітта.

Нова ніша для музичної індустрії

Нова платформа від Ripple пропонує користувачам взаємодію на рівні P2P - те, що особливо подобається поколінню Z, і що орієнтоване на мінімізацію ролі посередників при купівлі товарів і послуг. З цієї ж причини багато експертів ставлять під сумнів майбутнє існування банків як інституту фінансового ринку, а «звичайний» інтернет все більше перетворюється в Internet of Money (IoM).

На платформі xSongs творці і споживачі музики здійснюватимуть свою діяльність за допомогою інтегрованої платіжної системи Payburner, яка побудована на базі платформи для розробників Xpring і розподіленому реєстрі XRP Ledger (XRPL). При цьому токени XRP будуть єдиною криптовалютою доступною для оплати фінансових операцій.

Впровадження блокчейн-технології в музичну індустрію призводить до незатребуваності класичних посередників, зокрема продюсерських компаній: в плюсі виявляються не тільки фізичні особи, але й виробники музичного контенту, а також компанії, що займаються цим. Адже в класичній моделі навіть відомі і розкручені музичні виконавці отримують в середньому лише близько 12% зборів від продажів власних творів. Крім того, все більшу роль починають грати соціальні мережі і інфлюенсери (лідери думок), які допомагають виробникам і споживачам музичного контенту знайти один одного. Так, відомий користувач, наприклад, в Twitter з мільйонами передплатниками може посприяти зростанню кількості прослуховувань краще, ніж стандартні канали маркетингових комунікацій.

Цікаво, що з появою таких рішень як xSongs не тільки класичні посередники можуть зникнути. Поява P2P-рішень призводить до того, що під питанням опиниться існування і таких централізованих платформ, як YouTube, Spotify і Soundcloud. Навіть популярні сервіси iTunes і Google Play починають виглядати застарілими через свою централізованої системи управління, через яку у користувачів відсутнє право вибору контенту і можливості управління ним, наприклад отримання доступу, способи монетизації тощо.

Музичний маркетплейс

Платформа xSongs задумана як маркетплейс, через який користувачі, крім власного музичного контенту, можуть також продавати музичні інструменти, речі знаменитостей і навіть музичний антикваріат, наприклад, патефони та платівки. Такий маркетплейс буде виходити на нові ринки, залишаючи все більше число посередників без роботи. Творець xSongs відкрито говорить про те, що має намір розширювати асортимент продуктів, включаючи «все цифрові продукти», тобто подкасти, відео, аудіокниги та навіть книги в електронному вигляді. Крім того, ніяких обмежень за обсягом використовуваного простору на xSongs не передбачено.

Альфа-версія xSongs була запущена 21 жовтня 2019 року. Про розробку такої платформи вже позитивно відгукнулися деякі музичні виконавці, включаючи Каролін Малачі, а також Діона Тіллея. Останній навіть зазначив, що навмисно шукав щось подібне для того, щоб випустити перший альбом. Більш того, деякі артисти вже стали отримувати XRP за свої твори від споживачів музичного контенту.

12 грудня Девітт повідомив, що разом з релізом бета-версії xSongs перші 25 кодів запрошень були активовані всього за кілька годин після анонса запуску платформи. Він вважає, що спочатку xSongs буде затребувана серед новачків музичної індустрії, однак і мега-зірки в результаті зацікавляться, бо «вони отримують далеко не 100% прибутку».

Монетизація контенту

Крейг Девітт впевнений, що «монетизація контенту не стане проблемою, якщо продукт створює істотну цінність для всіх учасників ринку». Так, в приклад він навів проект Uber, який з фінансової точки зору виглядає не так добре, але який «створив щось, що має просто неймовірно високу цінність».

Це означає, що працездатність платформи, швидше за все, буде підтримуватися шляхом добровільних внесків, а в майбутньому - додатковими сервісами. При цьому Девітт обіцяє, що xSongs не продаватиме дані користувачів або іншу інформацію про поведінку користувачів на цій платформі.

Однак це дуже важливий момент. Призначені для користувача дані потрібні будуть, щоб розуміти, хто і що слухає, в який час, де живе споживач контрактного музичного контенту і чим він займається при прослуховуванні музики серед багато чого іншого. Вся ця статистика потрібна буде для того, щоб її обробляти за допомогою технологій штучного інтелекту, щоб в результаті створювати все більш кастомізовані музичні продукти. Такі дані будуть готові купувати як самі творці музичного контенту, так і спеціальні додатки, які будуть обробляти такі дані. Виходить, що розподілений реєстр стає найзручнішим інструментом для збору, зберігання і доступу до такої інформації.

Число даних буде рости в геометричній прогресії, тому будуть «виживати» ті блокчейни, які будуть ефективно масштабуються. Обробка високого обсягу даних буде під силу тільки квантовим комп'ютерам, які потихеньку починають з'являтися в наш час. При цьому постійна робота над даними AI шляхом машинного навчання призведе до того, що машини навчаться самі створювати «ідеальну» музику для людей, витіснивши тим самим з цієї сфери і самих людей-виконавців, а криптовалюти будуть вже інструментом фінансової комунікації між людьми-споживачами музики і її творцями-роботами.

«Ідеальна» музика буде полягати не тільки в її «начинці», а й в способі її подачі: вона буде автоматично вмикатися, бо її «творець» (машинний інтелект або робот) знатиме, що хоче почути людина в конкретний момент, в якій обробці, з яким рівнем гучності, а також «підігнаній» по цілому ряду параметрів, число яких буде як рости експоненціально, та й аналізуватися штучним інтелектом.

Використання токенів між творцями і споживачами музики

Тим часом використання токенів як інструменту фінансової взаємодії між творцями і споживачами музики може стати рятівним рішенням не тільки тому, що дасть більший дохід першим, скоротивши потребу в посередниках. Насправді, це може стати головним чинником виживання в сучасному світі, коли виробникам музичного контенту стає все важче отримувати оплату за свою працю. Так, за даними Forbes за 2018 рік, число так званих стрім-ріпперов (stream rippers - платформи з піратським контентом, отриманим зі стрімінгових сервісів) досягло 17 млн. Більш того, лише 10% з 3.5 млрд користувачів інтернету готові платити за музичний контент.

Як відзначав ще у 2013 році дослідник Ілан Біелас з коледжу Claremont McKenna, «мало що може бути зроблено, щоб зупинити споживачів: вони шукають можливості заплатити за музику по мінімуму, бо технології дозволяють це зробити, і, більш того, навіть роблять все більш можливим безкоштовний доступ до музики».

Музика як інформація завдяки інтернету стає все більше, як говорив про це французький дослідник Марсель Маусса, «безкоштовним даром», стримати поширення якого не здатні патенти. Але якщо платежі в фіаті не такі ефективні для розвитку музичної індустрії, чому ж токени тоді «запрацюють»? Річ у тому, що покоління Z цінує в IoM цифрову функціональність - швидкість, надійність, відсутність необхідності витрат на посередників у фінансовій сфері. Токени, на відміну від фіата, повністю відповідають даним вимогам молодого покоління.

Це означає також і те, що в ході краудфандінга творці музики будуть все більше покладатися на блокчейн і кріптовалютние рішення. Залучення достатніх ресурсів гарантуватиме, що творець музики зможе за допомогою них записувати аудіо того ж високої якості, що створюють і відомі музичні лейбли.

Інші гравці на децентралізованої музичній сцені

Крім xSongs є інші децентралізовані платформи, які розв'язують різні питання музичної індустрії. Так, платформа Soulseek надає інфраструктуру для децентралізованого P2P-обміну файлами. На відміну від торентів, на Soulseek, за правилами роботи платформи, можна ділитися лише тими музичними файлами, на які у вас є власні авторські права. Хоча такими можуть виступати і самі продюсерські компанії, очевидно, що така платформа цікавіша безпосередньо творцям музики, особливо початківцям, які ще не продали всі свої авторські права на твори посередникам.

А відома онлайн-платформа з продажу квитків на заходи Ticketmaster починає працювати над системою продажів на базі смарт-контрактів. Це інновація, яка напевно з'явиться і на платформі xSongs. Смарт-контракти можуть, в тому числі, допомогти творцям і виконавцям музики у розв'язанні багатьох питань, які вимагають витрат на юристів.

Тим часом хтось може поставити наступні питання: якщо при підписці на кшталт Premium на один з популярних сервісів музики, наприклад, Spotify, користувач за $ 9.99 отримує доступ до мільйонів треків, то навіщо йому платити ту ж суму, щоб завантажити альбом всього лише одного артиста? Таким чином, щоб бути конкурентним, xSongs буде орієнтуватися на мікроплатежі, тобто коли за ті ж $ 9.99 юзер зможе прослухати стільки музики, скільки він захоче, з огляду на те, що в середньому людина слухає по 17.8 години аудіотреків в тиждень.

Творці музики отримують все більше вигоди від децентралізованих рішень, і в результаті навіть така творча робота, як створення музичного контенту, буде в підсумку під силу роботам, а криптовалюта буде інструментом фінансового взаємодії між людиною і таким креатором.

Блокчейн нас усіх веде у світ, який ми навряд чи можемо уявити у всіх фарбах сьогодні - але так відбувається завжди, якщо мова йде про дійсно трансформує реальність технології.