Що таке біткоїн ETF?

Що таке біткоїн ETF?Exchange Traded Fund (ETF) - це біржовий інвестиційний фонд, який є різновидом інвестиційного фонду, що складається з безлічі інвестиційних активів або груп активів і створеного з єдиною метою - дати інвесторам можливість вкладатися в різні підприємства без фактичного володіння усіма без винятку активами. ETF-інвестор не повинен вкладати свої гроші тільки в одну компанію або пакет акцій. Таким чином, сукупні ризики стають нижче, а потенційний дохід вище. ETF відстежує ефективність відповідних активів фонду, а потім балансує свої портфелі й управляє доходами в режимі реального часу.

Для чого потрібен біткоїн-ETF?

ETF - більш-менш звичний інструмент для представників світу традиційних фінансів. Популярність таких продуктів зростає з року в рік.
Для інвестування в біткоїн-ETF учасникам ринку не потрібно заводити гаманець, реєструватися на біржі цифрових активів, турбуватися про безпечне зберігання коштів тощо. Також інвестори не схильні до ризиків злому торгових платформ, шахрайства з боку нечесних власників бірж, фішингових атак. Отже, ці інструменти можуть представляти інтерес для традиційних інвесторів, які не бажають заглиблюватися в технічні аспекти.

Наприклад, у вас є 500 біткоїнів і ви випустили на них цінні папери, де вартість кожної становить 2 біткоїна. Таким чином, трейдер, який купує ці акції безпосередньо, інвестує фіат в криптовалюту. Але при цьому йому не потрібно реєструватися на криптовалютній біржі, заводити криптогаманець і пам'ятати ключ від нього.

Що не так з ETF?

ETF часто складаються з однакових посередніх активів, які після об'єднання раптово стають високо оціненими пакетами, пояснює Майкл Беррі - колишній керуючий хеджевого фонду, який, всупереч усім прогнозам, точно передбачив кризу субстандартного іпотечного кредитування і обвал ринку житла в США, в результаті чого відбулася глобальна фінансова катастрофа.

Іншими словами, мова йде про вторинні цінні папери: не про номінальну вартість продукту, а про його похідну вартість, яка є результатом перепакування, тобто появу нової блискучої обгортки зовні, але з давно протухлою начинкою всередині.

Як сказав Беррі, в ETF немає точних механізмів ціноутворення і, що вкрай важливо, «не потребує аналізу рівня безпеки, який необхідний для визначення істинної ціни», що, звичайно ж, призводить до утворення пузиря. У той час як ETF по всьому світу продаються за трильйони доларів, їх внутрішня номінальна вартість часто оцінюється навіть не в мільярди, а всього лише в мільйони. Іншими словами, суми, які переміщаються при обміні ETF, не підкріплені самими активами.

Звичайно, не всі ETF неминуче тягнуть за собою проблеми. SEC не вважає, що багато популярних фінансових ETF несуть в собі якусь особливу небезпеку, оскільки регуляційні органи поінформовані про будь-які можливі ризики. Насправді, більшість таких ETF сьогодні в порядку речей.

Існує думка, що біткоїн-ETF неодмінно приверне на ринок криптовалют великі інвестиції, і це сприятиме зростанню його капіталізації, а також масового прийняття нових активів.

Проте, багато відомих представників криптоіндустріі налаштовані скептично щодо цього. Деякі стверджують, що ціна біткоїна не обов'язково буде рости після запуску ETF на його основі. Інші називають такі фонди «жахливою ідеєю», адже через ETF ринок криптовалют стане більш централізованим і схильним до агресивних маніпуляцій з боку інституційних інвесторів.

Чому немає схвалення біткоїн-ETF?

Оскільки біткоїн-ETF - це пряма можливість для інституціональних інвесторів купувати біткоїни через фонд, не володіючи активом безпосередньо, відразу виникає питання про захист їх прав і грошей. Індустрія ще не готова до таких кроків, тому що поки на крипторинку немає такого поняття як депозитарії криптовалюти і страховики.

Ще одна причина, по якій відомство відмовляє у впровадженні прив'язаного до біткоїна біржового інвестфонду - неготовність самого регулятора. У SEC ще не готова повністю інфраструктура, щоб контролювати біткоїн.

Чи буде зрештою схвален біткоїн-ETF? Цілком можливо. Головне питання в іншому: як це вплине на біткоїн та ринок в цілому. Адже, з одного боку, такий інструмент як ETF дозволить зайти на ринок інституційним інвесторам та полегшить їм заробляти на біткоїні. З іншого боку, саме вони зможуть мати великий вплив на ціну біткоїна, що призведе до високої волатильності.