Що таке бомба складності Ethereum?

бомба складності Ethereum
На етапі виношування ідеї про створення криптовалюти Ethereum передбачалося, що вона відразу ж буде працювати на алгоритмі Proof-of-Stake. Однак у 2015 році ця технологія ще була істотно недопрацьована. Тому розробники вирішили не ризикувати і вдатися до використання вже перевіреного багатьма криптопроектами алгоритму Proof-of-Work з умовою відмови від цієї моделі через кілька років.

Водночас в Ethereum була закладена так звана бомба складності Ethereum - запрограмований механізм експоненціального ускладнення майнінгу (навіть до неможливості генерації нових блоків), спрямований на стимулювання учасників мережі до переходу з алгоритму PoW на PoS.

Історія бомби складності

Вперше майнери ефіру відчули вплив від передчасного спрацьовування бомби складності в 2017 році: всього за 6 місяців складність мережі збільшилася в 10 разів, середній час знаходження нових блоків збільшилася вдвічі - з 15 до 30 секунд. 

Подальше ігнорування зростання складності привело б мережу Ethereum до передчасної катастрофи. Розробники розв'язали цю проблему шляхом проведення першого хардфорка, який відклав бомбу складності. Результатом стало зменшення часу знаходження нових блоків з 30 до 14 секунд, зміни винагороди для майнерів з 5 до 3 ETH і дворазове зниження складності - з 3000 до 1500 TH. Передбачалося, що таким чином бомба складності Ethereum буде відкладена на півтора року. Однак вже через 4 місяці показник складності мережі повернувся до попереднього значення, тому в майбутньому належало відкладати бомбу складності ще кілька разів, знов змінюючи винагороду і знижувати складність.

Наразі на сайті Ethereum Foundation опубліковані деталі чергового хардфорка, покликаного відстрочити активацію так званої бомби складності.

Оновлення отримало назву Muir Glacier і буде активовано на блоці #9200000, який, як очікується, буде здобутий 2 січня 2020 року в залежності від швидкості випуску блоків.

Після його проведення активація бомби складності буде відкладена на 4 млн блоків.

Тому, доки Ethereum не перейде на PoS, бомбу складності доведеться відкладати за допомогою хардфорків.

Чи потрібна бомба складності Ethereum?

Згідно з планами розробників, активація бомби складності мала забезпечити безпроблемне завершення епохи майнінга Ethereum. Це потрібно для того, щоб коли трапиться перехід на новий алгоритм консенсусу, в блокчейні Ethereum по суті відбудеться хардфорк, в результаті якого одночасно почнуть існувати дві версії мережі - стара (PoW) і нова (PoS) і однією з основних задач розробників буде переконання користувачів в необхідності переходу на PoS. 

Навіть якщо частина майнерів не захоче залишати стару мережу, постійне підвищення складності призведе до збільшення часу видобутку нових монет до позамежних значень. Блоки будуть генеруватися все рідше, час підтвердження транзакцій буде збільшуватися, мережа стане дуже повільної, а потім і зовсім зупиниться.

Через це майнери будуть змушені припиняти свою діяльність, щоб не витрачати ресурси собі в збиток. 

Інакше, без цієї бомби складності, існує ризик, що старий ланцюжок PoW виділиться в окремий життєздатний проект, як це свого часу сталося з Ethereum Classic.

Спочатку, закладаючи бомбу складності в Ethereum, розробники не змогли передбачити темпи розвитку майнінгу і терміни завершення розробки PoS-алгоритму. Це призвело до періодичної необхідності відсунення її «вибуху» шляхом проведення хардфорків.
Однак, Афрі Шедон, один з розробників Ethereum-клієнта Parity, пропонує відмовитися від бомби складності і прибрати цей механізм з протоколу, щоб усунути необхідність постійного перенесення термінів її активації через неготовність мережі до переходу на PoS. Він вважає, що немає сенсу відволікатися на цю проблему, краще зосередитися на переході проекту на PoS, адже, коли проект перейде на PoS, то це питання буде вирішене само собою.

Але творець гаманця Walleth Маркус Ліги вважає, що якщо прибрати бомбу складності, поновлення Ethereum виходитимуть значно рідше і, отже, у майнерів не буде стимулу оновлювати ПЗ і обладнання. Через це мережа істотно сповільниться, а також виникне ризик бойкотування переходу на оновлені версії блокчейна ефіру, зокрема на ту, в якій нарешті буде реалізований PoS-алгоритм.

Висновок

Якщо врахувати останні доводи, на думку спадає лише один висновок - бомба складності Ethereum все-таки потрібна, як мінімум для збереження балансу в мережі і подальшої життєздатності проекту.
Інше питання - скільки ще триватиме відкладання переходу на PoS?