Цифровий євро: чи зможе ЄС наздогнати США і Китай в перегонах за випуск CBDC

euro cdbcІталійські банки закликали до створення цифрового євро. Восени минулого року аналогічну заяву зробили банки Німеччини. А у Франції фінансовий регулятор тестує власну версію загальноєвропейської валюти. Європейські банкіри в розробці CBDC бояться залишитися позаду Китаю та США і шукають в технологіях розподіленого реєстру і смартконтрактів спосіб скоротити економічні витрати. Разом з тим Європейський центральний банк (ЄЦБ) поки не прийняв спільне рішення, оскільки основна частка платежів в євро відбувається готівкою.

Погляд ЄЦБ на цифровий євро
Ідея запуску повноцінної державної цифрової валюти (CBDC) захоплює уми чиновників по всьому світу. У Китаї вже йде тестування масштабного пілотного проєкту цифрового юаня за участю провідних банків, роздрібного бізнесу і споживачів, а в США з цього приводу б'ють на сполох, але «цифровий долар» випускати найближчим часом не планують. Активних дій чекають і від третього глобального гравця у світі фінансів — Європейського Союзу.

Член правління Європейського центрального банку (ЄЦБ) Іва Мерш на конференції Consensus 2020 зазначив, що ЄЦБ не бачить терміновості в запуску такої цифрової валюти — три чверті розрахунків в єврозоні відбувається в готівці. За його словами, основне питання дискусії про «цифровий євро» полягає в тому, чи буде ця валюта доступна тільки організаціям («комерційна CBDC») або також звичайним громадянам («роздрібна CBDC»).

Перший варіант реалізувати простіше — вже зараз кредити комерційним банкам ЄЦБ надає в цифровій формі. Однак такий шлях є скоріше півзаходом. У другому випадку технологія дозволить центробанку відкривати індивідуальні рахунки, але це стане ударом по комерційним банкам і призведе нинішню фінансову систему до кризи.

Мерш припустив створити дворівневий цифровий євро — як засіб накопичення цінності для фінансових установ та як засіб платежу для звичайних громадян. Стимулом в такій системі стануть диференційовані процентні ставки. У той час як ЄЦБ не поспішає діяти, власні дослідження та експерименти проводять центробанки окремих країн Європи.

Німеччина
Мабуть, головним «стейкхолдером» в рішенні про запуск цифрового євро є Німеччина, яка є основою всієї європейської економіки. На хвилі обговорень проєкту Libra торік свою позицію з цього приводу озвучило об'єднання з понад 200 німецьких приватних банків, куди входять гіганти на кшталт Deutsche Bank, Commerzbank і Credit Suisse, і пізніше опублікувало меморандум про позицію фінансових організацій з цього питання.

У заяві вони висловили тривогу про те, що Європа може залишитися аутсайдером у розвитку цифрових грошових систем. Тому приватні банки повинні активізувати роботу над цим питанням разом з центробанками, оскільки це «єдиний спосіб протистояти тиску конкуренції з боку США, а в найближчому часі ще й Китаю». Згадавши Libra, автори документа також вказали на потенціал легальних стейблкоїнів і смартконтрактів як ефективної технології укладання і виконання договірних зобов'язань. У документі також підкреслюється, що в чинних цифрових системах, наприклад SEPA (єдина платіжна зона євро, аналог SWIFT), використовувати смартконтракти неможливо.

Влада поки не дали відповіді на цей заклик. Тим часом ще за кілька місяців до цього глава Центробанку Німеччини Єнс Вайдман визнав необхідність цифровізації грошового обороту, хоча і не вийшов за рамки загальних формулювань: «Я бачу, що наш обов'язок — запропонувати громадянам сучасний, швидкий, заснований на інтернеті спосіб оплати. Наша ідея — розробити рішення, що відповідають останнім технологіями, але при цьому не створюють зайвих ризиків для фінансової стабільності », — сказав чиновник.

Франція
У другій за величиною економіці Європи вже перейшли від досліджень концепції CBDC до тестування. Згідно із заявою Центробанку Франції, зробленому в кінці травня, країна стала першою серед європейських держав, де успішно закінчили перший в Європі реальний експеримент з цифровим євро на базі блокчейна, а саме — операцію з продажу цінних паперів.

При цьому європейську CBDC у Франції поки розглядають виключно в «комерційному» варіанті — як засіб, який зможуть використовувати тільки банки та компанії, наприклад для міжнародних торгових операцій.

Метою експерименту було зрозуміти, наскільки працездатним буде CBDC для міжбанківських розрахунків, визначити додаткові переваги цифрової валюти та оцінити потенційний вплив на фінансову стабільність. Хоча тестування було визнано успішним, Банк Франції не надав додаткових деталей.

Експеримент був проведений в рамках програми по практичному вивченню цифрового євро, анонсованої в березні цього року. До 10 липня регулятор повинен відібрати 10 найбільш відповідних способів застосування європейської «комерційної» CBDC.

Італія
Консенсусу про необхідність створення цифрового євро досягла також Італійська банківська асоціація (ABI), куди входить понад 700 фінансових установ країни. Випущене 18 червня за підсумками обговорення заяву складається з 10 пунктів. І погляд італійських банків на цифровий євро розходиться з планами французьких колег.

По-перше, в заяві уточнюється, що італійські банки вже працюють з технологією розподіленого реєстру в рамках так званого «проєкту Spunta». Тому подальші розробки цифрової валюти будуть засновані на результатах, яких досягнуть учасники проєкту.

По-друге, цифрова валюта визнається «інновацією у фінансовій сфері», яка здатна «привнести істотну додану вартість, особливо з точки зору ефективності операцій і процесів управління», йдеться в документі. Це показує позитивне ставлення до ідеї цифрового євро.

По-третє, італійські банкіри проявляють «особливий інтерес» до випуску цифрової валюти, доступною широкому загалу. Таким чином, це сигнал про створення «роздрібної CBDC», тобто загально грошей — аналогу сьогоднішнього євро. При цьому підкреслюється, що при створенні такого виду валюти необхідно захистити особисті дані майбутніх користувачів.

Нідерланди
В кінці квітня Центробанк Нідерландів опублікував результати власного дослідження цифрового євро, де заявив про актуальність подібної розробки. Важливими перевагами «програмованих» цифрових грошей, за словами авторів роботи, є блокчейн і смартконтракти, застосування яких неможливо при поточній інфраструктурі.

«Система смартконтрактів зі складною логікою потенційно збільшує попит на CBDC і пропонує можливості для скорочення транзакційних витрат. Таким чином, CBDC може сприяти різноманітності та інновацій на ринку платежів », — йдеться в документі.

Центральний банк Нідерландів запропонував дати країні головну роль в експерименті по цифровому євро, який потім можна буде поширити на всю єврозону. Примітно, що вже у 2017 році Нідерланди, згідно з доповіддю ЄЦБ, стали лідером за часткою електронних платежів серед країн, що використовують євро.

Висновки
Таким чином, швидкість і бажання створити цифрову державну валюту залежать від частки електронних платежів в грошовій системі країни. Тому не дивно, що далі всіх просунувся Китай, жителі якого мало використовують готівку. Але Європейський союз — об'єднання держав з різними економічними структурами, а тому і превалювання готівки в обігу — це лише «середня температура по лікарні» і не відповідає ситуації в деяких країнах.

Дані аналітичного порталу Finanso показують, що електронні платежі в євро будуть і далі витісняти готівку. Так, за 2019 рік обсяг електронних платежів в єврозоні виріс майже на 10%, а в цілому за три останні роки — на 30%. Ця статистика була опублікована в кінці березня, так що тенденція лише посилилася — внаслідок заходів щодо самоізоляції та відмови людей платити готівкою через загрозу зараження коронавірусом.

Також, нагадаємо, що Литва вже випустила першу у світі цифрову валюту центробанку