Що таке NFT, SFT, ERC-721, ERC-1155, DGOODS тощо


Що таке FT?

FT (скорочення від Fungible Token) - це взаємозамінний токен.
Гарним прикладом таких токенов є стандарт ERC-20 в блокчейні Ethereum, запропонований ще в 2015-му році. Їх взаємозамінність відмінно підходить для виконання ролі валюти (але не тільки). 
Багато хто з Вас могли брати участь в різних ICO або купували такі токени на біржі (BAT, OMG, ZRX). 1 токен 0x (ZRX) = іншому токену 0x (ZRX), також як $1 = $1 або 1 гривня = 1 гривні. Крім валюти FT токени можна використовувати, наприклад, для витратних матеріалів в іграх (патрони, стріли, в загальному все, що не вимагає унікальності і що можна поділити). 
І на слові унікальність ми поступово переходимо до NFT.

Що таке NFT?

NFT (Non-Fungible Tokens) - це не взаємозамінні токени.
Їх ще часто називають унікальними токенами або неподільними. Найпопулярніший стандарт для таких токенов - це ERC-721, запропонований в кінці 2017 го року Вільямом Ентрікеном. Одним з випадків використання таких токенов є ігрові персонажі (і не тільки).

Наприклад, коти CryptoKitties є токенами стандарту ERC-721. Ці токени мають відмінності, що прописані в метаданих. Ці дані неможливо змінити. Тому у ціх котів різний колір шерсті, різні очі тощо.

Авто з гри War Riders є токенами, мають свої унікальні ID. Token_ID можна подивитися в експлорері блоків. Наприклад, в Etherscan.io або Enjinx.io. На Eos це Bloks.io. Також для цих авто можна купити знаряддя, які теж будуть NFT і відображатися в грі поверх авто і одночасно лежати у вашому гаманці як токен з відповідним ID. До речі, багато гаманців для відображення метаданих беруть Asset API OpenSea.io децентралізованого майданчика для обміну NFT.


Крім того, в таких смарт-контрактах реалізована функція фіксації їх пересування, і токен може накопичувати в собі цінність. Це відмінно підходить для оцифровки унікальних активів таких як: предмети мистецтва, картини, юридичні документи, можна навіть маркувати окремо кожну пляшку вина, взагалі все, на що тільки вистачить фантазії. Або ось ще приклад: уявімо на секунду, що хтось вирішив перевипустити Diablo на блокчейні, таким чином твій персонаж міг би бути токеном ERC-721 і в міру проходження гри він накопичував би певну цінність. Отже, такий токен можна продати іншому гравцеві вже дорожче, адже прокачаний персонаж має більше досвіду, сили тощо. У цьому є великий потенціал для розвитку різних магазинів подібних унікальних цифрових товарів.

Ще один приклад використання NFT: припустимо, ви відомий музикант і записали новий альбом. Ви можете продавати його по $10 за копію. Або створити дефіцит в 1 млн штук і продавати як унікальну річ за допомогою аукціону. У міру того, як екземпляри будуть закінчуватися - ціна буде рости. У метаданих, наприклад, прописати посилання на скачування. Рішень безліч, і це реально може змінити світ рітейлу. Свого роду пост-рітейл. Коли товари не залишають інтернет, а залишаються і використовуються в віртуальному світі.

У ERC-721 є недоліки. Наприклад, кожен елемент знаходиться в одному контракті. І на цьому місці ми переходимо до ERC-1155.

Що таке ERC-1155?

ERC-1155 - це новий стандарт токенів, який був створений 17.06.2018 командою Enjin. Завдяки ERC-1155 ви можете відправляти будь-яку кількість елементів одному або декільком одержувачам однією транзакцією!
Як відомо, в іграх є витратні матеріали, наприклад патрони, цвяхи або ігрова валюта (ERC-20), а ще є автомат, молоток, меч, броня (ERC-721), і тепер все це можна відправити різним користувачам в одній транзакції, завдяки новому стандарту токенов.
Інший приклад: уявіть, що ви знаходитесь в магазині, а ERC-1155 ще не придумали, тоді вам довелося би купувати кожен товар окремо. Береш товар з полички і несеш його через весь магазин, далі оплачуєш товар на касі, потім повертаєшся за наступним товаром, і так з кожним. Так, це незручно, дорого і довго. Але за таким принципом поки що багато працює в блокчейні саме так.
Коротше кажучи, ERC-1155 об'єднує в собі все найкраще від ERC-20 і ERC-721. Елементи тепер зберігаються в ОДНОМУ контракті з мінімально можливим обсягом даних, необхідних для відмінності токена від інших - це дешевше для розробки і зручніше для користувачів.
Прикладом для ERC-1155 можуть служити предмети мультивсесвіту Enjin. Однією з фішок цих предметів - це те, що їх можна використовувати в різних іграх мультивсесвіту Enjin, і це можуть бути як FT так і NFT. Інтероперабельність - це новий тренд в кріптогеймінгу, але мало хто цього дотримується. Enjin в цьому плані попереду всіх. До речі, один предмет в різних іграх буде відображатися по різному.


Якщо ви коли-небудь дивилися фільм або читали книгу "Першому гравцеві приготуватися", то ця концепція стане вам зрозумілою. Предметами мультивсесвіту можуть бути і FT.


Витратні матеріали, наприклад цей ключ вище, можна використовувати теж в різних іграх, переміщаючись з одного всесвіту в інший. Подібне, звичайно ж, робить ці цифрові предмети більш ліквідними, і прийняти рішення про покупку такого предмета легше. Якщо гра не повністю ончейн і ваш предмет використовується тільки в одній грі, то є ризик, що сервер відключиться, і неважливо чи знаходиться ваш предмет в блокчейні або централізовано. Ви все одно навряд чи продасте його.
Крім того, для карбування цих предметів блокуються Enjin Coin. І якщо ви подивитеся на Forgehammer (картинка вище), то побачите, що Reserve: складає 25ENJ або $1,89 (під час написання статті). Ви можете його "розплавити" у себе в гаманці і отримати цю собівартість, знищивши предмет. Це начебто гарантована винагорода.

Що таке dGoods?

dGoods - це відкритий вихідний код і безкоштовний стандарт для обробки всіх типів віртуальних елементів в блокчейні EOS.

Це відповідь розробників EOS розробникам Ethereum. Якщо говорити про реальний мас-адопшн, то гнучкість - це дуже важлива характеристика. Розробники dGoods керуються саме цим принципом.

Ініціаторами створення dGoods була орієнтована на EOS геймдев студія Mythical Games, що розробляє гру Blankos і сприяє розвитку екосистеми і саме кріптогеймінга на EOS. Далі до ініціативи приєдналися топові команди розробників на EOS:
Scatter, EOS Lynx, Token Pocket, Cypherglass, PixEOS, Bloks.io, Mathwallet, infiniverse, ITAM Games, Greymass, Meet.one, Nova Wallet.

Ключові особливості:

 1. шаблони метаданих для 3D і 2D об'єктів можна використовувати для відображення в гаманцях;
 2. сертифікат справжності (можливість мати незмінні поля, що описують атрибути об'єкта, які становлять сертифікат справжності, а також графічне уявлення для відображення споживачам доказів атрибутів предмета, включаючи його бренд, творця або рідкість);
 3. об'єднання токеном з різних категорій в одному контракті токенов (стандарт dGoods має один символ токена на контракт, але дозволяє створювати безліч суб-токенів. Цим суб-токенам можна призначити категорію, ім'я токена і теги, щоб гаманці і додатки могли впорядковувати і фільтрувати токени);
 4. замінні і незамінні токени в одному контракті;
 5. відкритий вихідний код;
 6. типи токенів (квитки, ювелірний виріб, предмет мистецтва);
 7. Semi-Fungible Tokens (технічно це той же NFT);
  тощо.

Ось ми і підійшли до Semi-Fungible Tokens (полувзаємозамінний токен)

NFT і FT не дають достатньої гнучкості для реалізації багатьох бізнес ідей.
Кілька прикладів:
Ви продаєте 200 квитків на концерт. Всі квитки однакові, але у них різні місця.
Ваша гра має обмежений набір з 1000 цифрових мечів, які виглядають і функціонують однаково, за винятком того, що всі вони мають серійний номер від 1 до 1000. Більшості гравців може не сподобатися серійний номер. Меч є мечем, проте деякі хардкорні гравці можуть вказувати різне значення в залежності від серійного номера, присвоєного активу. Наприклад, 1 з 1000 може коштувати комусь дорожче, ніж 200 з 1000.
Ваші цифрові товари в вашому мобільному!Що таке Simple Assets?
Це ще одна ініціатива по стандартизації NFT цифрових активів від блок продюсера Cryptolions. У цьому відео порівнюють dGoods v0.1 (зараз вже v0.2) і Simple Assets:Однією з фішок Simple Assets є delegate, але ймовірніше, в dGoods це теж буде. І найімовірніше ініціатива dGoods матиме більш широке поширення. Вже є демо-версія маркетплейса, де можна буде позичати NFT. Це означає, що вже існує можливість здачі в оренду ігрових предметів без ризику неповернення.


Delegate

Ця проста таблиця відстежує позичені і позикові активи. Позичання активу через дію delegate фактично змінить поле власника активу, але воно також створить запис в таблиці delegates, і деякі функції, такі як передача або спалювання активу, будуть заблоковані, поки актив не буде повернений власнику, який його позичив.

delegates{ 
    uint64_t assetID,     // asset id offered for claim 
    name owner,         // asset owner 
    name delegatedto,    // who can claim this asset 
    uint64_t cdate        // offer create date 
}

Обидві ці ініціативи dGoods і Simple Assets знаходяться на стадії альфа.

Що таке Blockchain Bean Asset?
BBA - це новий стандарт NFT на Ethereum від Blockchain Game Alliance, в який входять Ubisoft, Enjin, Ultra, B2Expand та інші.
Останні знаходяться на самій ранній стадії. У квітні 2019 року перша технічна група зібралася для обговорення. І в цьому вони відстають від перерахованих вище. За цим посиланням перша специфікація у форматі.pdf.

Висновок

Ринок NFT нарешті починає стандартизуватися, що дасть великий ривок у розвитку торгівлі цифровими товарами. Уявіть собі магазини і майданчики (на зразок eBay, Amazon або Aliexpress), на яких можна продавати і здавати в оренду цифрові предмети. Та й ви самі зможете створювати такі унікальні предмети і робити їх дефіцитними.