CBDC Китаю: загроза біткоїну або долару США?

Китай cbdcCentral Bank Digital Currency (CBDC) — цифрові валюти центральних банків або національні криптовалюти. Вони являють собою цифровий аналог національної валюти. Наприклад, замість традиційного долара, у форматі CBDC можна випустити його криптоверсію.

Цифрові валюти центральних банків поєднують можливості фіата та електронних грошей.

Національна цифрова валюта Китаю не повинна потіснити або якось нашкодити біткоїну. Головна мета її розробки полягає в боротьбі з гегемонією долара США. У цьому впевнений генеральний директор Sino Global Capital Метью Грем. Відповідно, запуск нового проєкту просто не перетинається зі світом криптовалют. Більш того, оцінювати цифровий юань з позиції користувача криптовалют немає ніякого сенсу.

Уряд Китаю ось вже кілька років працює над створенням цифрового юаня та інших блокчейн-проєктів всередині країни.

І хоча реліз поки не відбувся, любителі криптовалют вже знають про головний мінус цифрової валюти Китаю. Вона не буде децентралізованою за прикладом повноцінних криптовалют. Навпаки, всі важелі влади будуть знаходитися в руках головного банку та уряду країни. Відповідно, валюта не подарує громадянам свободу дій. Вона просто буде більш досконалою версією звичайних грошей — а вже це загрожує долару.

Нові технології для Китаю — це шанс зробити «великий стрибок» у сфері фінансів і скласти конкуренцію домінування долара у світі. Про перспективи розвитку цифрового юаня Грем розповів в дискусії з засновником Boxmining Майклом Гу на конференції Unitize: "SWIFT, CHIPS, Fedwire є застарілими, дорогими та повільними системами. Вже 2020 рік, але транзакції досі проводяться до трьох днів, причому за непомірну плату. Всі ті технології, які підкріплюють собою глобальну економіку, сфокусовану на доларі, показують свій поважний вік. Ось чому у Китаю є великі можливості в цій сфері".

У Пекіні використовують абревіатуру DCEP для позначення своєї майбутньої системи електронних платежів в цифровій валюті. Як зазначив Гу, «уряд запозичив багато технологічних деталей у блокчейна», включаючи концепції по типу UTXO.

DCEP може здійснювати збір даних в реальному часі, пов'язаних зі створенням грошей, веденням бухгалтерського обліку тощо. Проєкт надасть корисну інформацію для регулювання грошової маси та здійснення монетарної політики.

Це означає, що національна криптовалюта Китаю буде сфокусована насамперед на досягненні осудною конкуренції з доларом і ефективного регулювання фінансових потоків всередині самої країни. Цифровий юань буде повністю відкритим для центрального банку та уряду, тобто ні про яку свободу від цензури не може йти й мови.

Висновок
У Китаї дуже популярні цифрові платежі, тому запуск нового проєкту напевно буде популярним. З урахуванням цього жителі інших країн наочно побачать, якими можуть бути національні гроші. А це викличе питання до долара і нинішньої фінансової системи, яка дійсно здається застарілою