Що таке Хардфорк і Софтфорк?

що таке хардфорк і софтфоркБудь-яке програмне забезпечення вимагає постійних оновлень, які виправляють проблеми й покращують рівень продуктивності. У світі криптовалют подібні поновлення називаються "Форками".

Через те, що криптовалюти є децентралізованими мережами, всім учасникам мережі, відомим як вузли, необхідно слідувати одним і тим же правилам, щоб правильно працювати разом. Подібний набір правил називається "протокол".

Типові правила в протоколі, включають розмір блоку в блокчейні, і нагороду майнерам отриману за майнінг нового блоку й багато іншого.
Існує два типи форків криптовалют: софтфорк і хардфорк. Але ці два види форків, фундаментально змінюють те, як буде працює криптовалютний протокол.

Софтфорк

Софтфорк — це зміна криптовалютного протоколу, які сумісні. Це означає що неоновлені вузли, все ще здатні обробляти транзакції й додавати нові блоки в блокчейн, до тих пір, поки не будуть порушені правила нового протоколу.

Уявіть собі софтфорк, який створює нове правило, яке зменшує розмір блоків з 3 мб на 2 мб. Але застарілі вузли все ще зможуть обробляти транзакції й додавати нові блоки, розмір яких складає 2 мб або менше. Якщо ж застарілий старий вузол спробує додати в мережу блок, розмір якого перевищує 2 мб, то нові вузли не приймуть цей блок, тому що він порушує нові правила. Це закликає застарілі вузли оновитися новим протоколом, оскільки вони не так ефективні, як оновлені.

Хардфорк

Хардфорк — це внесення нового правила в протокол криптовалют, яке несумісне зі старою версією блокчейна й вимагає оновлення ПЗ. Після проведення хардфорка всі транзакції, проведені в старій версії мережі, вважаються недійсними й не будуть занесені в блокчейн. Хардфорки можна використовувати для того, щоб змінити або поліпшити існуючий протокол, або ж створити новий незалежний протокол або блокчейн.

Уявіть зміну протоколу, яка збільшує розмір блоку з 2 мб до 4 мб. Якщо оновлений вузол спробує додати блок в блокчейн, що має розмір 3 мб, то застарілі, що не оновлені вузли не зможуть розпізнати цей блок як дійсний і не приймуть його.

Залежно від ситуації, хардфорки можуть бути запланованими або суперечливими. Якщо форк запланований, учасники за власним бажанням оновлять своє програмне забезпечення, щоб дотримуватися нових правил, залишивши позаду стару версію. Ті хто не оновився, залишаються майнити на старий ланцюжок, яким мало хто буде користуватися.

Але якщо форк має суперечливий характер, мається на увазі що у спільноти присутні розбіжності з приводу поновлення, то протокол зазвичай роздвоюється на 2 несумісних блокчейна і 2 різних криптовалюти. У обох блокчейнів буде своє співтовариство й розробники будуть прогресувати в тому напрямку, який вважають найкращим. Наприклад, подібне можна спостерігати в ситуації з Ethereum і Ethereum Classic.

Через те що форк визначається за початковом блокчейні, все його транзакції копіюються в новий форк. Наприклад, якщо у вас є 100 монет криптовалюти, відомої як монета A, і хардфорк на основі цієї криптовалюти створює нову криптовалюту з назвою монета B, то ви також отримаєте 100 монет B.

У зв'язку з природою вихідного коду криптовалюти та у мірі того як все більше людей і організацій з різними цілями входять в крипто простір, форки як і раніше будуть залишатися  невіднятною частиною розвитку криптовалют.

Хардфорки — це звичайна справа для криптовалют, і з кожним днем їх кількість тільки зростає.