Що таке інтернет речей?

Інтернет РечейIoT відноситься до з'єднання пристроїв (крім звичайних комп'ютерів і смартфонів) через інтернет. Автомобілі, кухонна побутова техніка та навіть кардіомонітори можуть бути з'єднані через IoT. І через те, що інтернет речей в наступні кілька років буде тільки зростати, в цьому списку буде з'являтися все більше пристроїв.

Широкий спектр інноваційних технологій був створений на ранніх стадіях цифрової революції 1950-х років. Спочатку індустрія стала відома в обмежених колах спільноти, але швидкість її розвитку змінило цей фактор, і більшість новаторських технологій почали виходити у світ і ставати більш доступними.

Конвергенція різновидів інноваційних пристроїв (таких як RFID чіпи, датчики й Інтернет) та їх вища доступність в кінцевому підсумку породили концепцію Інтернету речей (IoT). Технологія IoT зробила значний зсув в епосі комп'ютерів, які раніше дозволяли підключати до інтернету тільки комп'ютери.

Історія Інтернету речей

Вперше технології IoT були використані в Массачусетському технологічному інституті (MIT), де студенти використовували дешеві датчики для моніторингу та поповнення запасу коли. Більший прогрес в області Інтернету речей був досягнутий в 1994 році, коли Реза Раджі в статті запропонував ідею переміщення пакетів даних для автоматизації будинків і підприємств.

У 1990 році Джон Ромки, один з творців протоколу TCP/IP, під'єднав свій тостер до Інтернету і змусив його включатися і вимикатися дистанційно. Це пристрій і стало першою у світі «інтернет-річчю».

Також в 90-х роках Microsoft разом з декількома іншими компаніями почали експериментувати з подібними ідеями, і з 2002 року багато ЗМІ почали обговорювати прориви IoT, такі як використання смарт пристроїв, підключених один до одного і водночас пов'язаних з інформаційною системою моніторингу. І все ж, 2008 рік розглядається багатьма як офіційний рік народження індустрії IoT, коли кількість підключених до Інтернету електронних пристроїв перевищила кількість людей.

Як працює Інтернет речей?

Взагалі технологія IoT є між мережева взаємодія декількох фізичних пристроїв і об'єктів, доповнене мережею датчиків і не обчислювальних пристроїв, які обмінюються даними з комп'ютерами й/або пристроями через Інтернет. Сюди можна включити: використання термостатів, пульсометрів, обприскувачів і систем домашньої безпеки. Інновації технології IoT дозволяють здійснювати віддалений моніторинг, управління, автоматизацію й перевірку стану широкого спектра пристроїв і датчиків, які можна використовувати в смарт будинках і автомобілях з автопілотом.

Технології Інтернету речей

В основі Інтернету речей лежать такі технології.
  • Засоби ідентифікації
Кожен об'єкт фізичного світу, який бере участь в Інтернеті речей, нехай навіть не підключений до мережі, все одно повинен мати унікальний ідентифікатор. Для автоматичної ідентифікації предметів можуть використовуватися різні вже чинні системи: радіочастотна, при використанні якої до кожного об'єкту прикріплюється радіочастотна мітка, оптична (штрих-коди, Data Matrix, QR-коди), інфрачервоні мітки тощо. Але в забезпеченні унікальності ідентифікаторів різних типів доведеться провести роботу по стандартизації.
  • Засоби виміру
Завдання засобів вимірювання — забезпечити перетворення інформації про зовнішнє середовище в дані, придатні для передачі їх засобам обробки. Це можуть бути як окремі датчики температури, освітленості тощо, так і складні вимірювальні комплекси. Для досягнення автономності засобів вимірювання бажано забезпечити електроживлення датчиків коштом альтернативної енергетики (сонячні батареї тощо), щоб не витрачати час і кошти на підзарядку акумуляторів або заміну батарей.
  • Засоби передачі даних
Для передачі даних може бути використана будь-яка з чинних технологій. У разі застосування бездротових мереж особливу увагу приділяють підвищенню надійності передачі даних. При використанні дротових мереж активно використовують технологію передачі даних по лініях електропередачі, оскільки багато «речі» (такі як торгові автомати, банкомати тощо) підключені до електромереж.
  • Засоби обробки даних
Тридцять і більше мільярдів пристроїв, які, за прогнозами, будуть підключені у 2020 році до Інтернету, згенерують 44 мільярди терабайтів даних. Це приблизно в сім разів перевищує кількість зацифрованої інформації в усьому світі станом на 2010 рік. Тому в компанії Microsoft вважають, що головна частина Інтернету речей — це не датчики та засоби передачі даних, а хмарні системи, що забезпечують високу пропускну здатність і здатні швидко реагувати на певні ситуації (наприклад, вміти за показаннями датчиків з'ясовувати, що в будинку вже п'ять хвилин нікого немає, а вхідні двері залишилися відкритими). Допоможуть впоратися з величезними потоками інформації також туманні обчислення, які будуть не конкурувати з хмарними, а ефективно їх доповнювати.
  • Виконавчі пристрої
Це пристрої, здатні перетворювати цифрові електричні сигнали, що надходять від інформаційних мереж, в дії. Наприклад, для того щоб через смартфон можна було включити систему опалення в будинку, вона повинна мати відповідний пристрій. Виконавчі пристрої часто конструктивно поєднуються з датчиками.

Перспективи Інтернету речей

Технології IoT можна впровадити в різних напрямках для персонального й побутового використання. Типовим прикладом є автоматизація будинку, де кілька пристроїв дозволять відстежувати статус і управляти світлом, кондиціонерами, обігрівачами й навіть системою безпеки. Пристрої можуть бути підключені також до інших особистих речей, таким як смарт годинник і смартфони, або до смарт хабів (цетрів діяльності), які підключають інші інтелектуальні продукти (такі як смарт телевізори й холодильники).

Автоматизовані будинки мають значні шанси поліпшити якість життя літніх людей і людей з обмеженими можливостями, надаючи їм допоміжні технології, особливо для тих, у кого є проблеми із зором, слухом або рухливістю. Наприклад, використання датчиків в режимі реального часу може повідомляти інших членів сім'ї про ненормований пульс свого родича. Іншим цікавим прикладом є використання смарт ліжок для визначення її використання і в деяких лікарнях вони вже тестуються для відстеження пацієнтів, які можуть залишати свої ліжка попри настанови лікаря.

Прикладами промислового використання є датчики для відстеження умов навколишнього середовища, таких як температура, вологість, тиск повітря і якість. Пристрої IoT можуть використовуватися фермерами для відстеження кількості води і їжі у їх худоби, або виробниками, щоб знати як скоро закінчиться важливий інгредієнт. Більш того, автоматичні машини можна налаштувати так, що вони будуть брати участь у певну складову за умови її зниження до певного порогу.

Висновок

В кінцевому підсумку Інтернет речей (IoT) дозволить автоматизувати, контролювати й контролювати пристрою в масовому масштабі, що призведе до поліпшень в повсякденному житті людини й підвищить ефективність різних галузей промисловості. Існує велика ймовірність того, що криптовалюти стануть частиною революції IoT, виступивши в ролі цифрових грошей для мікротранзакцій і економіки M2M. В даний час існує обмежена кількість крипто проектів, націлених на галузь IoT. Ймовірно, ми побачимо ще багато нових проектів в найближчому майбутньому, оскільки технології продовжують розвиватися швидкими темпами.