Переваги та недоліки блокчейна

Переваги та недоліки блокчейнаБільшість блокчейн мереж спроектовані як децентралізована база даних, яка функціонує як розподілений цифровий регістр. Ці блокчейн регістри записують і зберігають дані в блоках, які організовані в хронологічній послідовності та зв'язані за допомогою криптографічних доказів. Створення технології блокчейн принесло безліч переваг для різних галузей, забезпечуючи підвищену безпеку в ненадійних умовах. Однак його децентралізований характер також має деякі недоліки. Наприклад, в порівнянні з традиційними централізованими базами даних, блокчейн має обмежену ефективність і потребує збільшеної місткості сховища.

Переваги

Розподільність
Через те, що часто дані в блокчейні зберігаються на тисячах пристроїв, в розподіленої мережі вузлів, система й дані мають високу стійкість до технічних збоїв і зловмисних атак. Кожен мережевий вузол може реплікувати й зберігати копію бази даних, у зв'язку з цим, не існує єдиної точки відмови, тобто один відключений вузол не впливає на доступність або безпеку мережі.
Навпаки, багато баз даних використовують один або кілька серверів, тим самим є більш уразливими для технічних збоїв і кібератак.

Стабільність
Підтверджені блоки навряд чи будуть реверсувати, а це означає, що після реєстрації даних в блокчейні їх вкрай складно видалити або змінити. Це робить блокчейн відмінною технологією для зберігання записів про фінанси або будь-яких інших даних, для яких потрібний контрольний журнал, оскільки кожна зміна відстежується й постійно записується в розподілений і загальнодоступний реєстр.
Блокчейн може забезпечити безпечний й стабільний запис всіх фінансових транзакцій, які відбуваються. Це ускладнить шахраю приховування підозрілих транзакцій.

Довірча система
У більшості традиційних платіжних систем, транзакції залежать не тільки від двох зацікавлених сторін, а й від посередника, такого як банк, компанії-емітента кредитних карт або постачальника платежів. При використанні технології блокчейн це більше не потрібно, оскільки розподілена мережа вузлів часто перевіряє транзакції за допомогою процесу, відомого як майнінг. З цієї причини, блокчейн часто називають «довірчою» системою.
Таким чином, система блокчейн зводить нанівець ризик довіри до однієї організації, а також знижує загальні комісійні витрати за транзакції, виключаючи посередників і третіх осіб.

Недоліки

Атака 51%
Така атака може статися, якщо одному об'єкту вдасться контролювати понад 50% потужності мережі, що в кінцевому підсумку дозволить йому порушити її роботу, шляхом навмисного виключення або зміни порядку транзакцій.

Модифікація даних
Іншим недоліком системи блокчейн є те, що після додавання даних в мережу їх дуже складно модифікувати. Хоча його стабільність є однією з переваг, це не завжди добре. Зміна даних або коду в блокчейні, як правило, вимагає великих зусиль і часто для цього необхідний хардфорк, коли один ланцюжок залишається й починає використовуватися новий.

Приватні ключі
Блокчейн використовує криптографію з публічним ключем (асиметричне шифрування), щоб надати користувачам право власності на свою частину криптовалюти (або будь-які інші дані в блокчейні). Кожен акаунт в блокчейні (або адреса) має два відповідних ключа: відкритий ключ (яким можна поділитися) і приватний ключ (який повинен зберігатися в секреті). Користувачам потрібен приватний ключ для доступу до своїх коштів, а це означає, що він діє як ваш власний банк. Якщо користувач втрачає свій приватний ключ, гроші фактично губляться і нічого не можна з цим вдіяти.

Неефективність
Блокчейни, особливо ті, які використовують Proof of Work, вкрай неефективні. Оскільки майнінг висококонкурентний і кожні десять хвилин виграє тільки один, робота кожного іншого майнера втрачається. Оскільки майнери постійно намагаються збільшити свою обчислювальну потужність, у них з'являється більше шансів знайти дійсний блок хеш, ресурси, використовувані мережею біткоїнів, значно збільшилися за останні кілька років, і в даний час вона споживає більше енергії, ніж багато країн, такі як Данія, Ірландія і Нігерія.

Сховище
Блокчейн регістри з часом можуть стати дуже великими. Наприклад, блокчейн біткоїна в даний час вимагає близько 200 Гб пам'яті. Поточне зростання розміру блокчейна, мабуть, випереджає зростання кількості жорстких дисків, і мережа ризикує втратити вузли, якщо регістр стане занадто великим для завантаження й зберігання користувачами.

Висновок

Всупереч недоліків, технологія блокчейн має деякі унікальні переваги. У нас ще довгий шлях до масового впровадження, але багато галузей промисловості стикаються з перевагами й недоліками систем блокчейн. У найближчі кілька років підприємства і уряду, ймовірно, будуть експериментувати з новими додатками, щоб з'ясувати, де технологія блокчейн приносить найбільшу користь.