Що таке атомарні свопи й як вони працюють?

Що таке атомарні свопиОднією з проблем, яка продовжує привертати увагу крипто-спільноти, є необхідність централізованих бірж. Основоположним принципом криптовалют є ідея надійної, децентралізованої структури. Проте для того, щоб купувати, продавати й торгувати криптовалютою, часто залучається надійна третя сторона. Цей конфлікт ідеології та функціональності привів до розвитку різних способів ведення торгів і передачі токенів. Одним з найцікавіших з цих рішень є атомарні свопи.

Що таке атомарні свопи?

Атомарні свопи - це метод, який надає можливість швидкого обміну між двома криптовалютами, що працюють на різних блокчейнах. Такий процес заснований на смарт-контрактах і дозволяє користувачам торгувати монетами безпосередньо зі свого гаманця для зберігання криптовалют.

Попри деякі суперечки, загальновизнано, що термін вперше був введений у 2013 році Тиром Ноланом на онлайн-форумах про криптовалюти. Однак, у 2012 році Деніел Ларімер представив P2PTradeX протокол, і деякі люди вважають його більш раннім прототипом атомарного свопу. Проте, подібні свопи не отримали широкого визнання приблизно до 2017 року, коли засновник Litecoin Чарлі Лі зробив успішний атомарний своп біткоїна і лайткоїна. З того часу інтерес до цих нових і різних засобів обміну продовжує зростати.

У наступні роки багато розробників почали експериментувати з цими протоколами. Факти свідчать про те, що спільноти таких криптовалют як Bitcoin, Litecoin, Komodo й Decred зіграли основну роль в процесі становлення даної технології.

Принцип роботи

Атомарні свопи використовують технологію смарт-контрактів - це програмовані комп'ютерні протоколи, які можуть бути розроблені для забезпечення практично нескінченної різноманітності функцій: від застосування правил азартних ігор в Інтернеті до сліпих аукціонів. Ці протоколи складають основу функціональності атомарних свопів.

Ці транзакції не потребують довіри, використовують спеціальний тип смарт-контракту, званий Хеш-контрактом тимчасового блокування або HTLC. Ці контракти використовують крипто хеш-функції для роботи. Хеш-функції є ключовим компонентом більшості криптопроектів і являють собою складні математичні завдання, які служать засобом перевірки деякого фрагмента даних. У разі HTLC ця хеш-функція містить чутливий до часу компонент, який гарантує, що транзакція завершена протягом певного періоду часу, щоб вона була успішною.

Протоколи атомарних свопів розроблені таким чином, щоб не допустити обману з боку будь-якого з учасників.

Як здійснити атомарний своп

Щоб зрозуміти, як це працює, уявімо, що Олена хоче обміняти свої лайткоїни на біткоїни Івана.

По-перше, Олена вносить депозит в LTC на адресу контракту, яка виступає сейфом. Коли цей сейф створений, Олена генерує ключ для доступу до нього. Потім вона ділиться криптографічним хешем цього ключа з Іваном. Зверніть увагу на те, що Іван поки що не може отримати доступ до LTC, тому що у нього є тільки хеш ключа, а не сам ключ.
хеш ключа атомарний свопПотім Іван використовує хеш, наданий Оленою, для створення іншої безпечної адреси контракту на якому зберігається його BTC. Щоб отримати BTC, Олена повинна використовувати той же ключ, таким чином надаючи свою валюту Івану (завдяки спеціальній функції, яка називається хешлок). Це означає, що як тільки Олена зажадає BTC, Іван у свою чергу також запросить LTC, після чого обмін валютою буде завершено.

Термін «атомарний» ставиться до того, що ці транзакції або здійснюються в повному обсязі або не відбуваються зовсім. Якщо одна зі сторін не виконує свої зобов'язання, то контракт анулюється і засоби автоматично повертаються власникам.

Атомарні свопи можуть відбуватися двома різними способами: в ланцюжку і поза ланцюжка. Свопи в ланцюжку відбуваються в кожній з мереж валюти (в даному випадку на блокчейні біткоїна або лайткоїна). Поза ланцюгові свопи відбуваються на вторинному шарі. Такий вид свопів зазвичай заснований на двоспрямованих платіжних каналах, аналогічних тим, які використовуються в Lightning Network.

Переваги

Основні переваги атомарних свопів пов'язані з децентралізованим характером даної функції. Усуваючи необхідність в централізованій біржі або в будь-якому іншому вигляді посередників. Крос-ланцюгової обмін криптовалюти може здійснюватися між двома (або більше) сторонами без необхідності довіряти один одному. Рівень безпеки свопів також набагато вище, оскільки у користувачів нема потреби в передачі своїх коштів централізованій біржі або третій стороні. Замість цього угоди можуть відбуватися безпосередньо між двома гаманцями користувачів.

Крім того, така форма тимчасових угод має набагато більш низькі експлуатаційні витрати й комісія або дуже маленька, або відсутні зовсім. Атомарні свопи дозволяють здійснювати операції набагато швидше й з більш високим ступенем взаємодії. Іншими словами, альткоїни можуть обмінюватися безпосередньо, без використання біткоїна або ефіру як проміжної монети.

Недоліки

Є кілька обов'язкових умов для атомарного свопу, які можливо можуть перешкоджати широкому розповсюдженню технологій. Наприклад, щоб здійснити своп, дві криптовалюти повинні бути засновані на блокчейні, які використовують один і той же алгоритм хешування (наприклад, SHA-256 як в мережі біткоїна). Крім того, вони також повинні бути сумісні з HTLC і іншими програмованими функціями.

Крім цього, атомарні свопи викликають стурбованість з приводу конфіденційності користувачів. Це пов'язано з тим, що такий вид обміну криптовалюта всередині мережі можна швидко відстежити за допомогою blockchain explorer, що спрощує зв'язування адрес. Короткострокова відповідь на цю проблему полягає в використанні криптовалют, орієнтованих на конфіденційність, як спосіб зниження ризиків. Одначе, багато розробників експериментують з використанням цифрових підписів для атомарних свопів і вони вважають, що це є більш надійним розв'язанням даної проблеми.

У чому важливість даної технології?

Атомарні свопи мають великий потенціал для поліпшення екосистеми криптовалют, але це все ще належить протестувати в ширшому масштабі. Крос-ланцюгова торгівля може в кінцевому підсумку вирішити багато проблем більшості централізованих бірж і хоча вони підтримують екосистему аж до сьогоднішнього дня, у них є ряд проблем, які мають в собі:
  • Безліч вразливостей: зберігання великої кількості активів в одному місці позначається на їх уразливості і найбільше це відбивається на централізованих біржах, які є головними цілями для хакерських атак.
  • Неефективне управління і людський фактор: централізовані біржі управляються людьми і якщо вони припускаються помилки або якщо керівництво приймає неправильний вибір щодо біржових операцій, засоби користувачів можуть бути швидко скомпрометовані.
  • Високі операційні витрати: централізовані біржі вимагають більш високу комісію за здійснення операцій на виведення коштів і торгівлю.
  • Проблема обробки великої кількості угод: коли активність торгів стає занадто великою, централізовані біржі часто не справляються зі зростаючим попитом, що призводить до уповільнення роботи системи або зовсім до її відключення.
  • Правове регулювання: в більшості країн юридичні питання щодо криптовалюти досі залишаються відкритими, як і проблеми пов'язані з регулюванням, управлінням і трактуванням операцій з цифровими активами з боку держав.
Висновок

Атомарні свопи все ще залишаються не до кінця доробленими для масового використання, але ця технологія призводить до значних змін у ставленні функціональної сумісності блокчейнів і можливості крос-ланцюгової торгівлі. Таким чином, цей метод має великий потенціал для зростання індустрії криптовалют, відкриваючи нові можливості для децентралізації та тимчасових грошових переказів. Найімовірніше в найближчому майбутньому популярність атомарних свопів буде тільки зростати особливо на децентралізованих біржах.

Зрештою, атомарні свопи та децентралізована структура можуть замінити традиційні біржі, надаючи можливість торгувати в руках окремих користувачів і сповільнюючи консолідацію влади, яку ми бачили в галузі.