Що таке CBDC?

Що таке CBDC?Паперові купюри та монети можуть залишитися в минулому через нового фінансового інструменту — цифрових валют центральних банків (CBDC).

Central Bank Digital Currency (CBDC) — цифрові валюти центральних банків або національна криптовалюта. Наприклад, замість традиційного долара, у форматі CBDC можна випустити його криптоверсію.

Цифрові валюти центральних банків поєднують можливості фіата та електронних грошей.

Існує кілька сценаріїв випуску національної криптовалюти. Від вибору залежить як CBDC вплине фінансову систему країни:
 • CBDC замість готівки. Користувачам пропонують перехід від традиційних грошей на їх більш зручний цифровий варіант. Поява таких криптогрошей майже ніяк не вплине на грошово-кредитну політику країни.
 • CBDC замість платіжних систем. Оплачувати товари й послуги стане зручніше і простіше, але при цьому різко зросте роль ЦБ на ринку платіжних систем. Національна криптовалюта буде прямо конкурувати з платіжними системами, що призведе до значних змін у грошово-кредитній політиці.
 • CBDC замість депозитів. В цьому випадку грошово-кредитну політику чекають глибокі зміни. Крім того, зміниться роль комерційних банків.
Центробанк може випустити криптовалюту для фізичних осіб або для фінансових інститутів. В цьому випадку сценарії використання й області застосування нового типу грошей будуть сильно відрізнятися.

Вибір напрямку роботи залежить від того, наскільки сильно учасники ринку потребують альтернативу фіатним грошам, і яку проблему планує вирішувати регулятор за допомогою CBDC.

Емітентом CBDC, як і в випадку з фіатом, виступає Центробанк країни. В результаті національна криптовалюта стає централізованим фінансовим інструментом, який контролюється єдиним органом. Однак на відміну від фіатних грошей, всі операції з криптоактивом можна перевести в цифровий формат.

Переваги CBDC перед фіатними валютами:
 • зниження операційних витрат;
 • підвищення швидкості проведення операцій;
 • поліпшення якості роботи платіжних систем шляхом автоматизації процесу.
CBDC дозволить регулятору контролювати обіг коштів і відстежувати грошові потоки, включаючи витрати державних відомств. Як підсумок, влада отримає необхідні інструменти для боротьби з розкраданнями, шахрайством, відмиванням грошей та іншими протизаконними діями.
CBDC вважається безпечніше фіатних грошей, оскільки їх важче підробити або безкарно використовувати в фінансових махінаціях. Однак тут багато що залежить від технічної реалізації активу. Якщо він заснований на блокчейні — ступінь захисту досить висока. Повністю централізовані монети більш уразливі, в тому числі й перед хакерськими атаками.

Безпечний перехід на CBDC можливий тільки в країнах з усталеними фінансовими інститутами.

Цифрові гроші набагато безпечніші з точки зору поширення інфекції. Ця тема стала особливо актуальною в умовах пандемії коронавірусу. За даними Банку міжнародних розрахунків (BIS), люди стали частіше шукати інформацію про рівень безпеки роботи з банкнотами в умовах епідемії. Експерти впевнені, що COVID-19 прискорить випуск національних криптовалют.

В кінці 2019 року, щонайменше 18 країн працювали над створенням національної криптовалюти. Дослідженням можливостей CBDC при цьому були зайняті близько 60 Центробанків по всьому світу.

У список країн, які працюють над створенням цифрової альтернативи фіату, увійшли Франція, Китай, Таїланд та інші. Деякі Центробанки вже запустили криптоверсії валют. Наприклад, у Венесуелі з'явилася монета El Petro, забезпечена нафтовими запасами країни. Однак її життєздатність викликає питання у дослідників.

Європа активно вивчає можливість випуску CBDC. Деякі європейські країни вже запропонували свою інфраструктуру для тестування фінансового інструменту (Франція, Нідерланди, Україна).

Паралельно веденню робіт по створенню цифрової альтернативи фіату, Євросоюз ввів заборону на взаємодію зі стейблкоїнами приватних компаній. Під цю категорію не потрапляють національні криптовалюти. При цьому бан поширюється на криптопроєкт компанії Facebook.
Станом на липень 2020 року Китай знаходиться найближче до повноцінного запуску CBDC. Проєкт КНР отримав назву DCEP (Digital Currency Electronic Payment — цифрова валюта для електронних платежів).

За даними China Daily, робота над створенням цифрової версії юаня прискорилася на тлі спалаху коронавіруса в країні.

Для роботи з національною криптовалютою Китайський ЦБ залучив чотири державні банки. Користуватися цифровим активом можна буде через мобільний додаток. Також в китайських ЗМІ з'явилася інформація про підготовку до тестування криптовалюти в рамках зимових Олімпійських ігор 2022 року.

Як тільки стало відомо, що Китай почав роботу над створенням криптовалюти, інші Центробанки також задумалися про випуск аналогічних фінансових інструментів. Особливо сильно захвилювалися США, які знаходяться в стані торговельної війни з Китаєм.

Дослідники вважають, що країна, яка першою випустить національну криптовалюту, стане лідером ринку. Цифровий актив зробить розрахунки дешевше. За допомогою національної криптовалюти, на думку фахівців, Китай переманить торгових партнерів США, запропонувавши їм більш вигідні умови співпраці.

Висновки

Таким чином, CBDC може стати наступним етапом еволюції грошей. Першою країною, яка зможе на своєму досвіді переконатися в перевагах переходу на національну криптовалюту, згідно з прогнозами, стане Китай. Також:
 • CBDC відрізняються від таких криптовалюта як біткоїн високим рівнем централізації.
 • Робота з грошима в цифровому форматі, в порівнянні з фіатом, швидше, вигідніше і безпечніше.
 • CBDC можуть бути анонімними.
 • Переклад громадян на роботу з національною криптовалютою спростить Центробанку контроль за обігом коштів.
 • Існують різні сценарії застосування CBDC. Від вибору залежить ефект на грошово-кредитну політику країни.
 • У разі успішної адаптації CBDC в ряді країн, їх досвід може стати основою подальшого поширення цифрових валют центральних банків.