Чому у біткоїна 21 млн монет?

Чому у біткоїна 21 млн монет?Однією з ключових характеристик будь-якої валюти повинна бути обмеженість в кількості. Через те, що гроші теж є товаром, вони підкоряються ринковим законам співвідношення попиту і пропозиції. Коли якесь благо може бути створено в необмеженій кількості, воно неминуче стикається з втратою вартості.

Причиною знецінювання валют часто стає інфляція. В умовах прискореної емісії нових грошових знаків, не пов'язаної з економічним зростанням, грошові знаки стрімко дешевшають. Викликано це тим, що грошей хоч і стає більше, але кількість товарів і послуг, які можна за них придбати, залишається незмінним. Як підсумок, продавці товарів і послуг реагують на це збільшенням цін.

Щоб уникнути загрози інфляційного знецінення, творець біткоїна від початку було закладено принцип обмеженості кількості віртуальних монет. Загальна їх кількість ніколи не перевищить 21 млн.

В інших криптовалютах теж є щось подібне, але показники сильно відрізняються. Наприклад, LTC буде не більше ніж 84 мільйонів, в той час як максимальний обсяг монет ADA встановлений на рівні 31.11 мільярда. Водночас актуальне обмеження для XLM знаходиться на 50 мільярдів. Форк біткоїна по типу Bitcoin Cash або Bitcoin SV повторюють модель BTC і теж обмежені 21 мільйоном монет.
кількість біткоїнів
Але чому Накамото вибрав саме 21 мільйон?

По-перше, загальна кількість сатоши в обігу (21 млн BTC х 100 000 000) є числом з плавучою точкою за стандартом IEEE. Це значно спрощує обчислення, тому подібні числа зазвичай використовуються в комп'ютерних операційних системах.

По суті, 21 млн був обраний тому, що так простіше рахувати. Крім того, 21 — це трикутне число, що робить його особливо привабливим. Наприклад, якщо укласти на шість блоків, п'ять блоків, потім чотири блоки, і так далі, можна створити рівносторонній трикутник з 21 блоку.

Однак крім математичної естетики є й інші причини для того, щоб зупинити емісію на позначці 21 млн монет. В архівному повідомленні таємничий засновник біткоїна називає це «важким вибором, тому що як тільки мережа буде запущена, назад дороги немає». За допомогою ліміту Сатоши розраховував на те, що з часом біткоїни ставатимуть більш дефіцитними, через що їх цінність буде рости. Згідно з листом в електронному листуванні між Накамото та іншим розробником Майком Хернем, Сатоши спрогнозував, що при певному рівні прийняття криптовалюта 1 mBTC (0.001 біткоїна) досягне вартості в 1 євро.

Цей прогноз справдився ще у 2013 році, коли вартість біткоїна вперше пробила планку в 1000 євро. На сьогодні вартість кожного mBTC становить приблизно 8.25 євро або 9.24 долара.

Капіталізація криптовалюти нібито повинна досягти обсягу грошової маси, тобто всіх грошей світу, включаючи банкноти, монети, чеки та інше. З урахуванням цього BTC повинен вирости настільки, щоб стати єдиною домінівною валютою світу.

У 2009 році, коли був створений Bitcoin, сумарна вартість всіх наявних грошей у світі приблизно відповідала близько $50 трлн. Якщо розділити цю суму на 21 млн (число біткоїнів), отримуємо в результаті близько $2 млн 381 тис. за один BTC. Тобто, саме стільки міг би коштувати один біткоїн при втіленні в життя «плану максимум», при якому Bitcoin стане основною світовою валютою.

Якщо передбачуваний курс $2,381 млн за 1 BTC розділити на 100 млн, то в підсумку отримуємо курс Сатоши, рівний 2,381 цента США.

2,38 цента — це вже як раз «адекватний» курс платіжної одиниці, що дозволяє активно використовувати її для щоденних розрахунків. Оптимальним з точки зору зручності можна вважати таке значення цінності валюти, при якому її мінімальна розрахункова одиниця відповідає найдешевшому товару, доступному для покупки.

як ділиться біткоїн
Також число 21 мільйон дозволяє встановити тривалість видобутку блоку на 10 хвилин на регулярній основі, тобто з урахуванням стабільного часу блоку кількість монет досягне саме потрібної позначки.

Швидкість знаходження нових блоків в мережі біткоїна обмежена. Творцем передбачена прив'язка частоти появи нових блоків до часу таким чином, щоб на знаходження 1 блоку йшло близько 10 хвилин. Підвищення обчислювальних потужностей в мережі, при цьому, компенсується пропорційним зростанням складності обчислень. Тобто, незалежно від того, буде світова майнінг-мережа складатися всього з сотні відеокарт або ж мільйона ASIC, все одно новий блок буде з'являтися раз в 10 хвилин.

Виходячи з цього, приблизно в кожному чотирирічному циклі в цілому видобувається 210 тисяч блоків, після чого винагороду за блок зменшується вдвічі. У першому циклі майнери отримували 50 BTC за блок. У 2012 році цей показник скоротився вдвічі до 25 BTC за блок, а потім у 2016 році — до 12.5 BTC блок. Нарешті, після третього халвінга 11 травня 2020 року нагорода знизилася до нинішніх 6.25 BTC за блок.

Якщо екстраполювати зниження нагороди на наступні халвінги, то можна виявити, що сума нагород за блок по всіх циклах дорівнює 100 (50 + 25 + 6.25 + 3.125 тощо). Помноживши це число на 210 тисяч блоків за цикл, отримуємо максимально можливу кількість біткоїнів у 21 мільйон одиниць.

Таким чином, максимально можлива кількість біткоїнів була зумовлено в той момент, коли Сатоши Накамото вибрав стартову винагороду 50 BTC і вирішив ділити її навпіл кожні 210 тис. блоків. Якби стартова нагорода становила, наприклад, 100 BTC за блок, то максимально можливе число монет збільшилася б до 42 млн.
кількість біткоїнів з роками
Висновок

Отже, ми з'ясували, що кількість біткоїнів обмежена 21 мільйоном тому, що формули винагороди майнерам складені на базі закону зворотної геометричній прогресії. При чинних принципах нарахування нагороди, з її зменшенням вдвічі через кожні 210 тис. блоків, переступити межу у 21 млн заважають закони математики.

Що ж стосується причини вибору саме таких вступних даних для формул розрахунку винагороди, то тут теж все логічно. 21 млн біткоїнів, кожен з яких може ділитися на 100 млн сатоши, є достатньою кількістю для того, щоб BTC був зручний при використанні для розрахунків навіть в тому випадку, якщо в майбутньому він виявиться єдиною валютою у світі.