Що таке ноди?

Що таке ноди?Коли справа доходить до комп'ютерних або телекомунікаційних мереж, вузли можуть пропонувати різні цілі, діючи або як точка перерозподілу, або як кінцева точка зв'язку. Зазвичай вузол складається з фізичного мережевого пристрою, але є певні випадки, коли використовуються віртуальні вузли.

Нода (від лат. Nodus - вузол) — це будь-який пристрій, підключений до блокчейн-мережі. Ноди децентралізованої мережі контактують за допомогою P2P-протоколів для обміну інформацією про блоки й транзакції. Нода, в залежності від її типу, зберігає тільки частину або всі дані блокчейну.

Вузлом може бути будь-який активний електронний пристрій, включаючи комп'ютер, телефон або навіть принтер, якщо він підключений до Інтернету і має IP-адресу. Роль вузла — підтримувати мережу, щоб поширювати та зберігати копії блокчейну і, в деяких випадках, обробляти транзакції. Вузли часто розташовуються в структурі дерев, відомих як бінарні дерева. Кожна криптовалюта має свої власні вузли, підтримуючи записи транзакцій конкретного токена.

Навіщо потрібна нода?

Зазвичай нода має три призначення:
  • Слідувати правилам (консенсусу в мережі)
  • Ділитися інформацією (про транзакції та кількість коштів)
  • Зберігати копію підтверджених транзакцій
Існують різні типи нод, але у кожної з них є одна особливість — вам буде потрібно обладнання для розміщення вузла або для підключення до інших нод.

Технологія блокчейн за своєю природою децентралізована — це одна з ключових властивостей, яка зробило її настільки привабливою для широкої публіки.

У більшості мереж немає виділених серверів, немає жодного централізованого керівного органу, але є консенсус серед користувачів. Оскільки всі вони мають вирішальне значення для безпеки та цілісності мережі, членство в певному спільноті криптовалюти є також обов'язком.

Типи нод

Є два основних типи нод — повні вузли та полегшені.

Повні вузли зберігають блокчейн-копію і таким чином гарантують безпеку і правильність даних в блок-ланцюжку, перевіряючи дані.

Повні вузли діють як сервер в децентралізованої мережі. У їх основні завдання входить підтримка консенсусу між іншими вузлами та перевірка транзакцій. Вони також зберігають копію блокчейну, що робить їх більш безпечними та дозволяє налаштовувати деякі додаткові функції, як миттєвий переказ, приватні транзакції тощо.

При прийнятті рішень про майбутнє мережі саме повні ноди голосують за пропозиції. Якщо понад 51% з них не згодні з пропозицією, воно ігнорується. У деяких випадках це може призвести до хардфорку.

Полегшений вузол — кожному, користувачеві необхідно під'єднатися до повного вузла, щоб синхронізуватися з поточним станом мережі та мати можливість брати участь.

Ці типи вузлів зв'язуються з блокчейном, покладаючись на повні вузли, щоб надати їм необхідну інформацію.

Оскільки вони не зберігають копію всього блокчейну, вони тільки запитують поточний стан, для якого блок є останнім, і передають транзакції для обробки.

Для запуску цього вузла не потрібно багато ресурсів, але він жертвує безпекою заради зручності.
Також існують і інші різні підвиди нод, які, в іншому, менш поширені.

Висновок

Вузли взаємодіють один з одним через мережевий протокол P2P, і тим самим вони гарантують цілісність системи. Вузол, який неправильно використовує або намагається поширювати неправдиву інформацію, швидко розпізнається чесними вузлами та відключається від мережі.
Попри те, що запуск повного перевіряючого вузла не дає фінансових винагород, він настійно рекомендується, оскільки він забезпечує довіру, безпеку і конфіденційність для користувачів. Повні вузли забезпечують дотримання правил. Вони захищають блокчейн від атак і шахрайства. Крім того, повний вузол не повинен довіряти іншим, і він дозволяє користувачеві повністю контролювати свої гроші.